Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Shara

Shara

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avatar

Avatar

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Read the review Edit this entry  
07
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bright

Bright

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mulan

Mulan

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
Read the review Edit this entry  
16
Times and Winds

Times and Winds

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
mid90s

mid90s

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry