elle has logged 47 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
October Sky

October Sky

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Sydney White

Sydney White

2007
×
★½
Edit this entry  
06
Grease Live

Grease Live

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pan

Pan

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry