2020

mdp9402 mdp9402’s year to date

Highest rated films

  • Bad Boys for Life

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Eric Andre: Legalize Everything

    ★★★

  • George Lopez: We'll Do It for Half

    ★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 122 Films watched
  • 12.2 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

1917

Jan 5

Most Watched

Halloween

twice

The Shining

twice

Black Panther

twice

Bad Boys for Life

twice

Last Film

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Oct 30

Genres, Countries & Languages

Action
56 films
Thriller
42 films
Horror
36 films
Adventure
33 films
Sci Fi
32 films
Drama
29 films
Crime
24 films
Comedy
16 films
Fantasy
11 films
Animation
5 films
USA
117 films
UK
7 films
Japan
6 films
Canada
5 films
Australia
3 films
Italy
2 films
China
2 films
India
1 film
Germany
1 film
Spain
1 film
English
118 films
Spanish
17 films
Italian
13 films
Russian
11 films
French
9 films
Japanese
8 films
German
6 films
Latin
5 films
Xhosa
4 films
Arabic
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 85 Added 305

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

mdp9402’s most liked review

Friday the 13th

★★★★★

In a brief prologue set in 1958, two summer camp counselors at Camp Crystal Lake, named Barry (Willie Adams) and Claudette (Debra S. Hayes), sneak away from a camp fire sing-along to have sex. Before they can completely undress, an unseen assailant sneaks into the room and murders them both.…

More reviews

mdp9402’s most liked list

Official Top 250 Narrative Feature Films

Letterboxd's Top 250 movies, based on the average weighted rating of all Letterboxd users. I removed all stand-up specials, stage plays, concert films, documentaries, shorts, 'collection listings' and other 'rarities', so only feature length narrative movies are listed here. Films should have a minimum of 2,500 ratings to be eligible…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Halloween: Resurrection
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

George Lopez: We'll Do It for Half
Average weighted rating:

3.0

Films mdp9402 watched in 2020

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Jackass: The Movie
  • The Exorcist
  • Graduation Day
  • Halloween
  • The Postman
  • Serpico
  • The Hills Have Eyes 2
  • The Lighthouse
  • RED 2
  • The High Note
  • A Walk in the Clouds
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • The Shining
  • The T.A.M.I. Show
  • RED
  • Black Panther
  • GoodFellas
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer
  • This Property Is Condemned
  • The Kitchen
  • A Star Is Born
  • Dragon Ball Z: The World's Strongest
  • Dragon Ball Z: Dead Zone
  • Dragon Ball: Mystical Adventure
  • Dragon Ball: Sleeping Princess in Devil's Castle
  • Dragon Ball: Curse of the Blood Rubies
  • Spider-Man: Far from Home
  • Avengers: Endgame
  • Ant-Man and the Wasp
  • Avengers: Infinity War
  • Thor: Ragnarok
  • Black Panther
  • Doctor Strange
  • Spider-Man: Homecoming
  • Captain America: Civil War
  • Ant-Man
  • Avengers: Age of Ultron
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Guardians of the Galaxy
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • Iron Man 3
  • The Avengers
  • Thor
  • The Incredible Hulk
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • Captain Marvel
  • Captain America: The First Avenger
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • The Fate of the Furious
  • Furious 7
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • Fast & Furious 6
  • Waterworld
  • Fast Five
  • Fast & Furious
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • Pulp Fiction
  • Saving Private Ryan
  • The Shining
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Us
  • Friday the 13th
  • Freddy vs. Jason
  • Jason X
  • Jason Goes to Hell: The Final Friday
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Friday the 13th Part III
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th
  • Bad Boys for Life
  • Bad Boys II
  • Bad Boys
  • The Fourth Kind
  • Halloween
  • Halloween II
  • Halloween
  • Halloween: Resurrection
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Halloween II
  • Halloween
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • The Godfather: Part III
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • Creed II
  • Creed
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Rocky Balboa
  • Rocky V
  • Rocky IV
  • Rocky III
  • Rocky II
  • Rocky
  • Would You Rather
  • 13 Cameras
  • 14 Cameras
  • George Lopez: We'll Do It for Half
  • Eric Andre: Legalize Everything
  • The Dirt
  • Candyman
  • Bloodshot
  • Fantasy Island
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Bad Boys for Life
  • 1917

World Map

Highly rated films mdp9402 is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • David Byrne's American Utopia
  • The Three Deaths of Marisela Escobedo
  • What the Constitution Means to Me
  • The Seventh Annual 'On Cinema' Oscar Special
  • Chunky Shrapnel
  • Minari

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more