Michael has logged 204 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
Read the review Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Joe Pera Talks You to Sleep

Joe Pera Talks You to Sleep

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Puparia

Puparia

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Car Wash

Car Wash

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Good Timing with Jo Firestone

Good Timing with Jo Firestone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry