amelia 🧚🏼 has logged 154 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Went the Day Well?

Went the Day Well?

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
High Society

High Society

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rediscovering Christmas

Rediscovering Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happy End

Happy End

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
Edit this entry  
06
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Carmen & Lola

Carmen & Lola

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Greta

Greta

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
What Have I Done to Deserve This?

What Have I Done to Deserve This?

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
8 Women

8 Women

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The 12th Man

The 12th Man

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Golden Dream

The Golden Dream

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maria Full of Grace

Maria Full of Grace

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry