amelia 🧚🏼 has logged 15 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★½
Edit this entry  
27
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sharks of Lost Island

Sharks of Lost Island

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry