RSS feed for Kevin

Kevin has logged 156 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Patriot

The Patriot

2000
×
Read the review Edit this entry  
08
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
They Were Expendable

They Were Expendable

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alexander

Alexander

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bridge at Remagen

The Bridge at Remagen

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Red One

The Big Red One

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Sunday in Hell: Paris-Roubaix 1976

A Sunday in Hell: Paris-Roubaix 1976

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Night of the Shooting Stars

The Night of the Shooting Stars

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
7 Days in Entebbe

7 Days in Entebbe

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
In Memory of My Father

In Memory of My Father

2005
×
Read the review Edit this entry  
22
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Run Wild, Run Free

Run Wild, Run Free

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lebanon

Lebanon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Closer We Get

The Closer We Get

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Garden

The Garden

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Deep End

Deep End

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sound of Fury

The Sound of Fury

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Transsiberian

Transsiberian

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry