Sort by

videogamedunkeyUnofficial has logged 56 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
27
Last Night

Last Night

2010
×
★★
Edit this entry  
27
Stargate

Stargate

1994
×
★★
Edit this entry  
27
Up

Up

2009
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
27
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
14
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
14
Snatch

Snatch

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
07
A Separation

A Separation

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read other review Edit this entry  
29
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Edit this entry  
29
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
13
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
03
Rounders

Rounders

1998
×
★★★
Edit this entry  
03
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
12
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
12
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
12
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Craft

The Craft

1996
×
Read the review Edit this entry  
09
Inside Job

Inside Job

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
09
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Edit this entry  
07
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read other review Edit this entry  
07
Thor

Thor

2011
×
★★½
Edit this entry  
07
Being Elmo: A Puppeteer's Journey

Being Elmo: A Puppeteer's Journey

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Humans vs Zombies

Humans vs Zombies

2011
×
Edit this entry