Sort by

mebweezy has logged 34 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Detachment

Detachment

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Fracture

Fracture

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Cincinnati Kid

The Cincinnati Kid

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lions for Lambs

Lions for Lambs

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
National Lampoon's Loaded Weapon 1

National Lampoon's Loaded Weapon 1

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Rounders

Rounders

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Smokin' Aces

Smokin' Aces

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Color of Night

Color of Night

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Soup

In the Soup

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Son

American Son

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry