Sort by

mebweezy has logged 130 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
Read the review Edit this entry  
30
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Katt Williams: The Pimp Chronicles Pt. 1

Katt Williams: The Pimp Chronicles Pt. 1

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Catfish

Catfish

2010
×
Read the review Edit this entry  
31
Night School

Night School

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mulan II

Mulan II

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
Edit this entry  
22
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
300

300

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Pink Panther

The Pink Panther

2006
×
Edit this entry  
09
The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Penny Serenade

Penny Serenade

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry