Dr. Frankimstein has logged 35 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Citizen X

Citizen X

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
The Young Offenders

The Young Offenders

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Demolition

Demolition

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Invasion

The Invasion

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Reefer Madness: The Movie Musical

Reefer Madness: The Movie Musical

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Win It All

Win It All

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Free Willy

Free Willy

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Heavy Metal 2000

Heavy Metal 2000

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Invincible

Invincible

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tower

Tower

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Deidra & Laney Rob a Train

Deidra & Laney Rob a Train

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry