Josh has logged 57 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Charisma

Charisma

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Doll

The Doll

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Downrange

Downrange

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Death Walks at Midnight

Death Walks at Midnight

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Carlos

Carlos

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Talking Cat!?!

A Talking Cat!?!

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
R100

R100

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Collective: Unconscious

Collective: Unconscious

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Koko: A Talking Gorilla

Koko: A Talking Gorilla

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Monkey Love Experiments

Monkey Love Experiments

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Desperado

Desperado

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Friend Request

Friend Request

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shop on Main Street

The Shop on Main Street

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Aspirational

Aspirational

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gemini

Gemini

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry