Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
Edit this entry  
30
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Memory Box

Memory Box

2021
×
Edit this entry  
24
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Damned

The Damned

2013
×
★½
Edit this entry  
07
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Great Istanbul Depression

The Great Istanbul Depression

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nana

Nana

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
mother!

mother!

2017
×
★★
Edit this entry  
03
Notre Dame de Paris - Live Arena di Verona

Notre Dame de Paris - Live Arena di Verona

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
29
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Split

Split

2016
×
Edit this entry  
24
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Heartstone

Heartstone

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Love, Spells and All That

Love, Spells and All That

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little White Lies

Little White Lies

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Hungry Hearts

Hungry Hearts

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Edit this entry  
22
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Edit this entry  
16
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry