meeklymammoth has logged 96 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mass

Mass

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Bit Player

The Bit Player

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Milan

Milan

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
07
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
20
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
Flight

Flight

2012
×
★★½
Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Edit this entry  
14
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
05
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
26
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry