meera has logged 67 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★
Edit this entry  
29
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Circle

The Circle

2017
×
Edit this entry  
27
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Madame Bovary

Madame Bovary

2014
×
★★
Edit this entry  
25
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★
Edit this entry  
24
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★½
Edit this entry  
22
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Miss Julie

Miss Julie

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
16
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Game of Bitches

Game of Bitches

2011
×
Edit this entry  
12
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fits

The Fits

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Host

The Host

2013
×
Edit this entry  
08
Burnt

Burnt

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
The Devil's Candy

The Devil's Candy

2015
×
Edit this entry  
07
Hotel

Hotel

2013
×
★★★½
Edit this entry