Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
17 Again

17 Again

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chasing Happiness

Chasing Happiness

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Don't Talk to Irene

Don't Talk to Irene

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trouble with You

The Trouble with You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Town

The Town

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
An Education

An Education

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bruce Springsteen's Letter to You

Bruce Springsteen's Letter to You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Murder on Middle Beach

Murder on Middle Beach

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Coldplay: A Head Full of Dreams

Coldplay: A Head Full of Dreams

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shawn Mendes: In Wonder

Shawn Mendes: In Wonder

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dolly Parton: Here I Am

Dolly Parton: Here I Am

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry