RSS feed for Bram

Bram has logged 110 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Waves

Waves

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
First Love

First Love

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Greed

Greed

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red Penguins

Red Penguins

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Endless Summer

The Endless Summer

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Always at The Carlyle

Always at The Carlyle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
Edit this entry  
07
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry