Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Another Woman

Another Woman

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Year One

Year One

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Long Shot

Long Shot

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
Read the review Edit this entry  
31
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Pie

American Pie

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Time

Time

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry