megan elaine has logged 36 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Locke

Locke

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
28
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Studio 54

Studio 54

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Polar

Polar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
All Hands on Deck!

All Hands on Deck!

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bang! The Bert Berns Story

Bang! The Bert Berns Story

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nico, 1988

Nico, 1988

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
The Drug King

The Drug King

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marley

Marley

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry