Lukas has logged 47 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mother's Day

Mother's Day

2016
×
½
Edit this entry  
31
A Hologram for the King

A Hologram for the King

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
Disorder

Disorder

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★½
Edit this entry  
27
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Edit this entry  
26
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Protect You + Me

Protect You + Me

2008
×
★★½
Edit this entry  
25
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★½
Edit this entry  
23
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Snails

The Snails

1966
×
★★★
Edit this entry  
22
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
Mean Creek

Mean Creek

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
The Ward

The Ward

2010
×
★★
Edit this entry  
21
The BFG

The BFG

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★½
Edit this entry  
20
To Steal from a Thief

To Steal from a Thief

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
Edit this entry  
19
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★½
Edit this entry  
17
One Fourty

One Fourty

1980
×
★★★
Edit this entry  
15
To Die For

To Die For

1995
×
★★★
Edit this entry  
15
Carnage Park

Carnage Park

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Love & Peace

Love & Peace

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Evil Games

Evil Games

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Keanu

Keanu

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
From Afar

From Afar

2015
×
★★
Edit this entry  
12
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Edit this entry  
12
Demon

Demon

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Unmade Beds

Unmade Beds

2009
×
★★★
Edit this entry  
11
Back on Track

Back on Track

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★
Edit this entry  
09
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Edit this entry  
08
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Enemy at the Gates

Enemy at the Gates

2001
×
★★
Edit this entry  
01
Suburra

Suburra

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mammal

Mammal

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry