Sort by

MEGAMOUW has logged 312 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Platinum Blonde

Platinum Blonde

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Read the review Edit this entry  
22
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry