RSS feed for Megan
  • Hail Satan?

    Hail Satan?

    ★★★★

    WHEN AND WHERE CAN I SIGN UP HAIL SATAN!

  • If Beale Street Could Talk

    If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

    this movie was so beautiful. molly and I are currently laying in the dark listening to “eden” from the soundtrack and cryinG their love was so pure and wonderful. I don’t even have words

  • Surviving R. Kelly

    Surviving R. Kelly

    ★★★★

    this man is an actual monster I am DISGUSTED

  • Lemonade

    Lemonade

    ★★★★★

    the one and only queen B who literally slays my entire life. my fave album of all time

  • The Haunting

    The Haunting

    ★★★★★

    love when I'm sitting in a room full of ppl while finishing this on my laptop and I have a breakdown and start sobbing uncontrollably :) holy fuck. wow. can't even put into words how amazing this was...

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

    my bf after we watched this: why do u keep making me watch these movies that just fuck me up inside

  • Halloween

    Halloween

    ★★★

    this score 🔥🔥🔥🔥

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★★

    I’m really like nervous all the time. … It’s like I’m waiting in line for like a roller coaster and that stupid like butterflies-in-your-stomach feeling you get. I get that all the time. And then I never get the feeling after you ride the roller coaster. 

    me 2 kayla :(

  • First Man

    First Man

    ★★★½

    that final moon landing scene is excruciatingly slow when your bladder has been ready to explode for the past hour. every step he took and every long ass shot of his helmet made me want to cry in pain. when the credits rolled i was ready to bolt but no one was getting up and I was stUCK IN THE MIDDLE OF A ROW can u tell I was stressed out

  • The Blair Witch Project

    The Blair Witch Project

    ★★★★½

    s/o to @molly aka the Blair witch project queen who gets me to watch this every year


    we totally did not reanact heather’s famous monologue after we watched this

  • The Farthest

    The Farthest

    ★★★★★

    And this next image... the Earth in a sunbeam. And in this color picture you can see it is in fact less than a pixel, and this is where we live, on a blue dot. And on that blue dot, that’s where everyone you know and everyone you’ve ever heard of and every human being that has ever lived, lived out their lives. I think this perspective underscores the responsibility to preserve and cherish that blue dot, the only home we have. 


    *cries

  • Jane

    Jane

    ★★★★★

    I went into this knowing very little about the specifics of Jane Goodall’s research/role in primatology and was left completely fascinated and inspired by her work. Her admiration and respect for these animals was such a beautiful thing to witness. I really loved that it was constructed using actual footage from her time in Gombe, allowing for an intimate, firsthand look into Jane’s extraordinary life. I was so impressed by the vibrant colors and clarity of the recovered footage, which…