RSS feed for Megan
  • It Takes Two

    It Takes Two

    ★★½

    rewatch after 20 years. used to be my favourite. always nice going to summer camp in america to be honest. nostalgic bad films as this are depression hacks

  • Winter Light

    Winter Light

    ★★★★★

    Such an elegant tight film about losing faith, human distress, grief & disconnection from life & love. Unapologetically deep, asking the biggest questions of all.

    One for forever reference.

  • Joker

    Joker

    ★★★½

    Obsessed with his performance

  • Bridget Jones's Diary

    Bridget Jones's Diary

    ★★★★

    Rewatched this wholesome classic after listening to the podcast This Movie Changed Me. The sentiment of Bridget being so wonderful ‘’just as she is’’ meant a lot to me growing up & still does.


    Renee Zelweger’s performance zings. I find her presence (& rosy cheeks) so radiant in this. It’s a bonus seeing softer, rounder women on screen in cute office wear. Jim Broadbent as the sad is a bonus too.

  • The Shallows

    The Shallows

    ★★★

    That grotesque whale carcass was unexpected. Awesome location / shots of waves. Very funny phone screen special effects. Realistic & scary as shark.

  • The Nightingale

    The Nightingale

    ★★★★½

    Excellent. Humbled by its unapologetic power. The depth of artistry, detail and care are so evident here. I left the cinema feeling completely expanded. I love this line Kent walks between exquisite historical drama and gothic brutal horror. In this unique space there were moments of real transcendence. The performances are amazing!! Baykali Ganambarr is beautifully nuanced, funny and warm. The cinematography breathtaking. Tasmania is deep, dark, beautiful, the sounds of the forest, wow. I was so immersed in this…

  • Funny Face

    Funny Face

    ★★★½

    The dancing was really cool

  • Election

    Election

    ★★★★

    Reece is so funny in this. What a legend

  • Animals

    Animals

    ★★★½

    The performances are powerful. Dublin was beautiful, I wanted to be amongst all the romance. Alia Shawkat is so funny and effortless and Holliday is a killer leading lady. All of this — but I wanted more depth near the end, more dark realisation. Maybe it being so relatable became a bit too confronting by the end, or is it fair to say people ignoring intimacy, discipline and responsibility gets annoying? All in all, a film I enjoyed a lot. I actually relate most to the sister which made me feel both glad and uncool.

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

    Magical, emotional, brutal, enchanting, textural, complex, spiritual, visually unbelievable, gory. 

    I thought it would be a bit dated but this film is a fucking masterpiece! A genuine crying mess I was.  

    Frodo’s my favourite so far & the evil guy who looks like Michael Haneke. Obviously Gandelf & Viggo & actually all of them.

  • School of Rock

    School of Rock

    ★★★★★

    Jack Black is so infectious! I’ve seen this many times & will continue to! So damn funny & heart cosy.

    Joan Cusack in the pub with Stevie Nicks.
    Jack Black’s amazing singing voice!

  • The Idiots

    The Idiots

    ★★★★

    The character of Karen is another great, deep woman written & directed by Lars! & portrayed powerfully by Bodil Jørgensen. The camerawork is beautiful too, the low grade tape quality made it feel like a moving painting. One to watch for low budget filmmaking inspiration. The fact this was nominated for a Palme D'or is actually pretty cool. Since I have to anyway, this film reminds me of the benefits of working under constraint. It has more unusual energetic power than most.…