Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Magnum Opus

Magnum Opus

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Groot Takes a Bath

Groot Takes a Bath

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Groot's Pursuit

Groot's Pursuit

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Groot's First Steps

Groot's First Steps

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Little Guy

The Little Guy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
That Thing Called Tadhana

That Thing Called Tadhana

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fan Girl

Fan Girl

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Goyo: The Boy General

Goyo: The Boy General

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heneral Luna

Heneral Luna

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lava

Lava

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Tourist

The Last Tourist

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pagpag: Siyam na Buhay

Pagpag: Siyam na Buhay

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Man from Toronto

The Man from Toronto

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Faraway Land

A Faraway Land

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Cuba and the Cameraman

Cuba and the Cameraman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
An Occurrence at Owl Creek Bridge

An Occurrence at Owl Creek Bridge

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bespoke Overcoat

The Bespoke Overcoat

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before the Fact: Suspicious Hitchcock

Before the Fact: Suspicious Hitchcock

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blended

Blended

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Journey to Greenland

Journey to Greenland

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
James Corden's Top Gun Training with Tom Cruise

James Corden's Top Gun Training with Tom Cruise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Donut King

The Donut King

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Marksman

The Marksman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tit for Tat

Tit for Tat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
First Winter

First Winter

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Intruder

The Intruder

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Present

The Present

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Maggie Simpson in Playdate with Destiny

Maggie Simpson in Playdate with Destiny

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Men in Black

Men in Black

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry