Sort by

Mike has logged 98 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Guardian

The Guardian

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Warlords

The Warlords

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mountain Patrol

Mountain Patrol

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Courier

The Courier

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lead Me Home

Lead Me Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Three Songs for Benazir

Three Songs for Benazir

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Queen of Basketball

The Queen of Basketball

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tortilla Soup

Tortilla Soup

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chef

Chef

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Room on the Broom

Room on the Broom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Selfish Giant

The Selfish Giant

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dark Money

Dark Money

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Call

The Call

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Peter & the Wolf

Peter & the Wolf

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moses

Moses

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Joseph's Reunion

Joseph's Reunion

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Joseph in Egypt

Joseph in Egypt

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Superman: The Mad Scientist

Superman: The Mad Scientist

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Flowers and Trees

Flowers and Trees

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Maggie Simpson in The Longest Daycare

Maggie Simpson in The Longest Daycare

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Beyond the Mask

Beyond the Mask

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Final Season

The Final Season

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Jazz Icons: Cannonball Adderley Live in '63

Jazz Icons: Cannonball Adderley Live in '63

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jazz Icons: Sonny Rollins Live in '65 & '68

Jazz Icons: Sonny Rollins Live in '65 & '68

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jazz Icons: Dave Brubeck Live in '64 & '66

Jazz Icons: Dave Brubeck Live in '64 & '66

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jazz Icons: Wes Montgomery Live in '65

Jazz Icons: Wes Montgomery Live in '65

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jazz Icons: Dexter Gordon Live in '63 and '64

Jazz Icons: Dexter Gordon Live in '63 and '64

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inventing Anna

Inventing Anna

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Gig Is Up

The Gig Is Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry