Highest rated films

  • Incredibles 2

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★★

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • Midnight in Paris

    ★★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★½

  • Star Trek

    ★★★★½

  • Spaceballs

    ★★★★½

  • Charade

    ★★★★½

  • Star Trek IV: The Voyage Home

    ★★★★½

  • Star Trek VI: The Undiscovered Country

    ★★★★½

  • Joe Versus the Volcano

    ★★★★½

  • The Ox-Bow Incident

    ★★★★½

  • Henry V

    ★★★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 150 Films watched
  • 12.5 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Rings

Jan 11

Most Watched

Avengers: Infinity War

twice

Last Film

Star Trek Beyond

Dec 31

Genres, countries & languages

Adventure
65 films
Action
58 films
Drama
56 films
Sci Fi
48 films
Comedy
42 films
Thriller
27 films
Family
24 films
Fantasy
21 films
Romance
19 films
Animation
14 films
USA
136 films
UK
22 films
Canada
9 films
France
6 films
Germany
4 films
Ireland
3 films
Australia
3 films
Spain
3 films
Japan
2 films
Hong Kong
2 films
English
149 films
French
11 films
Spanish
8 films
German
7 films
Russian
7 films
Italian
6 films
Arabic
4 films
Japanese
3 films
Hindi
3 films
Xhosa
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 19 Added 55

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mike’s most liked review

The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

★★★★

My next National Film Registry movie. I remember watching old sci fi movies like this with my dad as a kid, but never making it all the way through. This holds up pretty well. I'm not saying it would compete with modern blockbusters in the theater (every time my kids…

More reviews

Mike’s most liked list

The Thin Red Line
Dunkirk
Seconds

Showdown: Cinematography

Films I've described as "Nice to look at" or something similar.

More lists

Highs and lows

Highest Average

My Neighbor Totoro
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Rings
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Miles Davis: Around Midnight

Films Mike watched in 2018

  • Star Trek Beyond
  • Star Trek Into Darkness
  • Star Trek
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Masterminds
  • Star Trek: Nemesis
  • Star Trek: Insurrection
  • The Man Who Invented Christmas
  • Star Trek: First Contact
  • The Princess Switch
  • Rampage
  • Christopher Robin
  • Star Trek: Generations
  • Ant-Man and the Wasp
  • Out of Time
  • The Little Mermaid
  • Alpha
  • Hannah and Her Sisters
  • For the Love of Spock
  • Home for the Holidays
  • Pieces of April
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Dutch
  • All Saints
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Revenant
  • Avengers: Infinity War
  • Bohemian Rhapsody
  • November Criminals
  • Crooked House
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Star Trek V: The Final Frontier
  • The Soloist
  • Charade
  • The Truth About Charlie
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Avengers
  • High Fidelity
  • Shadows and Fog
  • Star Trek IV: The Voyage Home
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • Les Misérables
  • Only the Brave
  • Midnight in Paris
  • Night at the Museum: Secret of the Tomb
  • Twelfth Night
  • The Other Guys
  • The Mountain Between Us
  • Howards End
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Henry V
  • LEGO DC Super Heroes - Aquaman: Rage Of Atlantis
  • Valkyrie
  • Ready Player One
  • Iron Man 3
  • Pacific Rim: Uprising
  • Early Man
  • A Quiet Place
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • Isle of Dogs
  • Jack Reacher
  • Sherlock Gnomes
  • Surrogates
  • A Wrinkle in Time
  • Joe Versus the Volcano
  • U-571
  • My Neighbor Totoro
  • Tower Heist
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Prince of Central Park
  • Barefoot
  • The Age of Innocence
  • THX 1138
  • The Man with Two Brains
  • Daddy's Home 2
  • Dead Men Don't Wear Plaid
  • Pete's Dragon
  • Incredibles 2
  • The Post
  • The 15:17 to Paris
  • The Song
  • Peter Rabbit
  • Solo: A Star Wars Story
  • Wonder Wheel
  • Spaceballs
  • Black Panther
  • Paddington 2
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • The Pink Panther
  • Silverado
  • Ferdinand
  • The Curse of the Dragon
  • Enter the Dragon
  • Shane
  • Murder on the Orient Express
  • Waste Land
  • Coco
  • Pharaoh's Army
  • Captain America: Civil War
  • Avengers: Infinity War
  • Suicide Squad
  • Wyatt Earp
  • The Best Exotic Marigold Hotel
  • Dirty Wars
  • The Cloverfield Paradox
  • 10 Cloverfield Lane
  • Twelve O'Clock High
  • Dear Wendy
  • Far from the Madding Crowd
  • Geostorm
  • The Ox-Bow Incident
  • Touching the Void
  • Justice League
  • The Adventurer: The Curse of the Midas Box
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Ballerina
  • Get Smart
  • Seconds
  • Thor: Ragnarok
  • King Kong
  • How to Train Your Dragon 2
  • Miles Davis: Around Midnight
  • How to Train Your Dragon
  • Sing
  • Hidden Figures
  • The Greatest Showman
  • Treasure Hounds
  • Transformers: The Last Knight
  • Lion
  • Despicable Me 3
  • Passengers
  • License to Wed
  • Jumper
  • 47 Meters Down
  • 3:10 to Yuma
  • 3:10 to Yuma
  • Gettysburg
  • Brooklyn
  • Warm Bodies
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny
  • Eraserhead
  • The Day the Earth Stood Still
  • The Day the Earth Stood Still
  • Dunkirk
  • Odd Thomas
  • The Public Enemy
  • Rings

World map

Highly rated films Mike is yet to see

  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more