Highest rated films

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

  • Dune

    ★★★★★

  • Black Widow

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★★

  • Elf

    ★★★★★

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • The Avengers

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • Hoop Dreams

    ★★★★½

  • The Killers

    ★★★★½

  • Mister Magoo's Christmas Carol

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 147 Films watched
  • 12.2 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

San Pietro

Jan 2

Last Film

Encanto

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
58 films
Adventure
38 films
Action
34 films
Comedy
33 films
Family
30 films
Sci Fi
28 films
Fantasy
28 films
Animation
21 films
Thriller
20 films
Documentary
17 films
USA
128 films
UK
21 films
Canada
6 films
Australia
4 films
Germany
3 films
France
3 films
New Zealand
2 films
Spain
1 film
Taiwan
1 film
English
146 films
Spanish
15 films
French
10 films
Russian
7 films
German
6 films
Italian
5 films
Japanese
5 films
Chinese
4 films
Latin
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 9

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mike’s most liked review

Soul

Soul

★★★★½

Another great Pixar film. Maybe not the best movie for someone looking at a mid-life crises approaching, but I felt this. The kids loved it , too. My wife fell asleep. 4.5.

More reviews

Mike’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Charlotte's Web 2: Wilbur's Great Adventure
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Armored Attack!

Films Mike watched in 2021

  • Encanto
  • Far From the Tree
  • A Christmas Carol
  • Scrooge
  • Spider-Man: No Way Home
  • Spider-Ham: Caught in a Ham
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Amazing Spider-Man 2
  • The Amazing Spider-Man
  • Spider-Man: Far From Home
  • Barbie in 'A Christmas Carol'
  • The Christmas Carol
  • Bugs Bunny's Christmas Carol
  • Scrooge
  • Scrooge
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Stingiest Man in Town
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • Captain America: Civil War
  • The Smurfs: A Christmas Carol
  • Spider-Man 3
  • Spider-Man 2
  • Spider-Man
  • An American Christmas Carol
  • Ron's Gone Wrong
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • A Christmas Carol
  • A Christmas Story
  • Scrooged
  • Elf
  • The Muppet Christmas Carol
  • The Truffle Hunters
  • Mickey's Christmas Carol
  • Mister Magoo's Christmas Carol
  • The Postman Always Rings Twice
  • The Killers
  • Sorry, Wrong Number
  • Slick Hare
  • Dark Passage
  • In a Lonely Place
  • Dune
  • Muppets Haunted Mansion
  • Florence Nightingale
  • Fat City
  • Enron: The Smartest Guys in the Room
  • Through the Night
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • The Prison in Twelve Landscapes
  • Algiers
  • Armored Attack!
  • The North Star
  • Sweet Smell of Success
  • In the Heights
  • Kings Row
  • The Outlaw Josey Wales
  • National Velvet
  • Godzilla vs. Kong
  • Black Widow
  • Enola Holmes
  • National Bird
  • National Treasure: Book of Secrets
  • National Security
  • National Treasure
  • Runaway Jury
  • Ride in the Whirlwind
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • The Avengers
  • The Last Blockbuster
  • The Portrait of a Lady
  • Bewitched
  • Rabbit Hole
  • 22 vs. Earth
  • Luca
  • Practical Magic
  • Australia
  • Captive
  • Rango
  • Dora and the Lost City of Gold
  • Charlotte's Web 2: Wilbur's Great Adventure
  • Do Geese See God?
  • The Shooting
  • Drums Along the Mohawk
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Helvetica
  • Wal-Mart: The High Cost of Low Price
  • Jiro Dreams of Sushi
  • Miss Potter
  • Le Chef
  • The Search for General Tso
  • A Place at the Table
  • Solo: A Star Wars Story
  • Charlotte's Web
  • First Cow
  • X+Y
  • My Life
  • Bombshell
  • 21
  • Gifted
  • Bird Box
  • The Hours
  • Hoop Dreams
  • Little Accidents
  • The Imitation Game
  • Ball of Fire
  • Travelling Salesman
  • The Better Angels
  • Kodachrome
  • Big Game
  • Fail Safe
  • Bill & Ted Face the Music
  • Thirteen Days
  • Jefferson in Paris
  • The Long Song
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • 9to5: The Story of a Movement
  • Ride Like a Girl
  • Capital in the Twenty-First Century
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Death to 2020
  • Far from Heaven
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Wonderstruck
  • Goodbye Christopher Robin
  • Quigley Down Under
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Host
  • Next
  • #Alive
  • Downhill
  • City of Angels
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • The Lodger: A Story of the London Fog
  • Prancer
  • The Social Dilemma
  • Kate & Leopold
  • Burrow
  • Soul
  • 8:46
  • Elizabeth Is Missing
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Return of the Jedi
  • San Pietro

World map

Highly rated films Mike is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons
  • The Worst Person in the World
  • Drive My Car
  • Marcel the Shell with Shoes On

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more