Sort by

melani has logged 135 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Hard

Love Hard

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Spencer

Spencer

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Way Down: God, Greed, and the Cult of Gwen Shamblin

The Way Down: God, Greed, and the Cult of Gwen Shamblin

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Holiday

The Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
13
Tag

Tag

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Boston

Boston

2017
×
Edit this entry  
09
Kipchoge: The Last Milestone

Kipchoge: The Last Milestone

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
LuLaRich

LuLaRich

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
Read the review Edit this entry  
11
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry