Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Good Morning

Good Morning

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Love, Death & Robots: Jibaro

Love, Death & Robots: Jibaro

2022
×
Edit this entry  
09
Love, Death & Robots: In Vaulted Halls Entombed

Love, Death & Robots: In Vaulted Halls Entombed

2022
×
Edit this entry  
06
Lend a Paw

Lend a Paw

1941
×
Edit this entry  
06
Le Clitoris

Le Clitoris

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Us Again

Us Again

2021
×
Edit this entry  
03
Feast

Feast

2014
×
Edit this entry  
03
Love, Death & Robots: Mason's Rats

Love, Death & Robots: Mason's Rats

2022
×
Edit this entry  
03
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
Edit this entry  
02
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
For the Birds

For the Birds

2000
×
Edit this entry  
01
Love, Death & Robots: Swarm

Love, Death & Robots: Swarm

2022
×
Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
27
Piper

Piper

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Paperman

Paperman

2012
×
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Kill Team Kill

Love, Death & Robots: Kill Team Kill

2022
×
Edit this entry  
25
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

2022
×
Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

2022
×
Edit this entry  
23
Destino

Destino

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Bad Travelling

Love, Death & Robots: Bad Travelling

2022
×
Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

2022
×
Edit this entry  
21
goldie

goldie

2020
×
Edit this entry  
21
rain

rain

2019
×
Edit this entry  
21
Wishing Apple

Wishing Apple

2019
×
Edit this entry  
21
The future

The future

2018
×
Edit this entry  
20
Lights Out

Lights Out

2013
×
Edit this entry  
20
Death of a Shadow

Death of a Shadow

2012
×
Edit this entry  
19
Elsa the Rose

Elsa the Rose

1966
×
Edit this entry  
17
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
16
Waves '98

Waves '98

2015
×
Edit this entry  
15
Ulysse

Ulysse

1983
×
Edit this entry  
15
The Vanishing Lion

The Vanishing Lion

2003
×
Edit this entry  
15
Cross Road

Cross Road

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
12
Scenes with Beans

Scenes with Beans

1976
×
Edit this entry  
07
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Read the review Edit this entry  
06
Four Roads

Four Roads

2021
×
Edit this entry  
06
Breathless

Breathless

1960
×
Edit this entry  
04
Milk

Milk

1998
×
Edit this entry  
04
My Fat Arse and I

My Fat Arse and I

2020
×
Edit this entry  
03
I Like Life a Lot

I Like Life a Lot

1977
×
Edit this entry  
02
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
Edit this entry  
02
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
Edit this entry  
02
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
28
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
Edit this entry