Sort by

Melissa has logged 235 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
They Look Like People

They Look Like People

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Men

Little Men

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Beauties of the Night

Beauties of the Night

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

2016
×
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moi, un Noir

Moi, un Noir

1958
×
★★★★
Edit this entry  
12
Casa Roshell

Casa Roshell

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Female Singers. Memories of Life and Death in Colombia

Female Singers. Memories of Life and Death in Colombia

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Thresholds

Thresholds

1980
×
Edit this entry  
07
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spring

Spring

2017
×
Edit this entry  
02
Polar Bear

Polar Bear

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Wonderful World

A Wonderful World

2006
×
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
Edit this entry  
11
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Motive

The Motive

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Eternal Feminine

The Eternal Feminine

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Breathe

Breathe

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Drawer Boy

The Drawer Boy

2017
×
Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Janitzio

Janitzio

1935
×
★★★½
Edit this entry