RSS feed for Matt the Scumbag
  • Bad Education

    ★★★½

  • Joker

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★

  • The Lodge

    ★★★★

  • Hold the Dark

    ★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • mid90s

    ★★★★

  • Halloween

    ★★½

  • Beautiful Boy

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★

  • Free Solo

    ★★★★

  • Christopher Robin

    ★★★½

  • Burning

    ★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★½

  • Climax

    ★★★★

  • Evil Genius

    ★★★★½

  • Thunder Road

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★★

  • The Cloverfield Paradox

    ★★½

  • Hearts Beat Loud

    ★★★½

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★

  • Minding the Gap

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Wildlife

    ★★★½

  • Mandy

    ★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • Blindspotting

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★

  • Creep 2

    ★★

  • Red Eye

    ★★★

  • Last Flag Flying

    ★★★★

  • Downsizing

    ★★

  • Mom and Dad

    ★★★½

  • It

    ★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Suburbicon

    ★★

  • Brawl in Cell Block 99

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★½

  • To Hell and Back: The Kane Hodder Story

    ★★★★

  • Victor Crowley

    ★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★½

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★½

  • Alien: Covenant

    ★★

  • It Comes at Night

    ★★★★

  • Going in Style

    ★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★

  • Song to Song

    ★★★

  • Like Me

    ★★★★½

  • Super Dark Times

    ★★★★½

  • T2 Trainspotting

    ★★★★

  • Brigsby Bear

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★½

  • Thoroughbreds

    ★★★

  • Wind River

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★½

  • The Discovery

    ★★★

  • Silence

    ★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★