Sort by

Melina has logged 170 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Colours

Colours

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Pleasure Garden

The Pleasure Garden

1925
×
★★★
Edit this entry  
26
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
25
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★
Edit this entry  
25
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Con Air

Con Air

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Too Cool for School

Too Cool for School

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Bell from Hell

Bell from Hell

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Punk in London

Punk in London

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Heavy

Heavy

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Otto - The Movie

Otto - The Movie

1985
×
Read the review Edit this entry  
20
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★
Edit this entry  
15
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Deadly Eyes

Deadly Eyes

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Fractured

Fractured

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Billy Star

Billy Star

2017
×
Edit this entry  
30
That One Day

That One Day

2016
×
Edit this entry  
30
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Wild Child

Wild Child

2008
×
★½
Edit this entry