Sort by

Melina has logged 36 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Billy Star

Billy Star

2017
×
Edit this entry  
30
That One Day

That One Day

2016
×
Edit this entry  
30
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Wild Child

Wild Child

2008
×
★½
Edit this entry  
19
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Grease 2

Grease 2

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Cleopatra Wong

Cleopatra Wong

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★½
Edit this entry  
14
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
½
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★½
Edit this entry  
12
Mute

Mute

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Nutcracker Prince

The Nutcracker Prince

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Don't Need You - The Herstory of Riot Grrrl

Don't Need You - The Herstory of Riot Grrrl

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twentieth Century Oz

Twentieth Century Oz

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Instrument

Instrument

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
03
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blood and Lace

Blood and Lace

1971
×
Read the review Edit this entry