Sort by

Melina has logged 501 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★½
Edit this entry  
30
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
She's All That

She's All That

1999
×
★★
Edit this entry  
30
First Daughter

First Daughter

2004
×
Edit this entry  
29
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★
Edit this entry  
29
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
Honey

Honey

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Breaking Up

Breaking Up

1997
×
★½
Edit this entry  
28
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★½
Edit this entry  
25
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Turning

The Turning

2020
×
Edit this entry  
25
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★½
Edit this entry  
25
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Get Rid of Yourself

Get Rid of Yourself

2003
×
Edit this entry  
24
DEATH by MetaL

DEATH by MetaL

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
23
First Light

First Light

2020
×
Edit this entry  
23
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Goalie's Anxiety at the Penalty Kick

The Goalie's Anxiety at the Penalty Kick

1972
×
★★★★
Edit this entry  
22
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
Ballerina

Ballerina

2007
×
Edit this entry  
22
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Obsession

Obsession

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Ensemble for Somnambulists

Ensemble for Somnambulists

1951
×
Edit this entry  
20
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★★½
Edit this entry  
20
Place de l'Étoile

Place de l'Étoile

1965
×
Edit this entry  
20
Fermière à Montfaucon

Fermière à Montfaucon

1967
×
Edit this entry  
20
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jobs? Never!!

Jobs? Never!!

2018
×
Edit this entry  
20
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
15
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Edit this entry