• The Evil

    ★★

  • Coma

    ★★★

  • Punk in London

    ★★★

  • Death Bed: The Bed That Eats

    ★★★

  • House

    ★★★★★

  • The Rescuers

  • The Hills Have Eyes

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Jabberwocky

    ★★½

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Alice, Sweet Alice

    ★★★½

  • Carrie

    ★★★★

  • Obsession

    ★★★

  • Twentieth Century Oz

    ★★

  • The Tenant

    ★★½

  • The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The Witch Who Came from the Sea

    ★★½

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★

  • Atman

    ★★★★

  • Deep Red

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★½

  • Symptoms

    ★★★

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★★

  • Supermarket

    ★★★½

  • The Amputee

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Serpico

    ★★½

  • Don't Look Now

    ★★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • Robin Hood

  • Mean Streets

    ★★★

  • Bell from Hell

    ★★½

  • F for Fake

    ★★★★★

  • American Graffiti

    ★★★★

  • Cleopatra Jones

    ★★★★

  • Coffy

    ★★★★

  • Lisa and the Devil

    ★★★½

  • The Holy Mountain

    ★★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★★★

  • COI: Lonely Water

    ★★★★★

  • Sisters

    ★★★½

  • Don't Torture a Duckling

    ★★★★

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    ★★★½

  • Solaris

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Goalie's Anxiety at the Penalty Kick

    ★★★★

  • Little Johnny

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • A Bay of Blood

    ★★★

  • Requiem for a Vampire

    ★½

  • Wake in Fright

    ★★

  • Vampyros Lesbos

    ★★★½

  • Punishment Park

    ★★★★

  • Blood and Lace

  • Demons

    ★★★★½

  • The Cat o' Nine Tails

    ★★★

  • The Blood on Satan's Claw

    ★★★

  • The Aristocats

  • Valerie and Her Week of Wonders

    ★★½

  • Deep End

    ★★★★

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★

  • The Grandmother

  • Bronco Bullfrog

    ★★★

  • More

    ★★★

  • The Alphabet

    ★★★½