• As Above, So Below

    ★★

  • Unfriended

  • Sex Tape

  • Twin Peaks: The Missing Pieces

    ★★★★½

  • It Follows

    ★★★½

  • Beyond Clueless

  • Neighbors

  • Noah

  • Basically

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★½

  • The Babadook

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Turtle's Head

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★

  • Mandela: Long Walk to Freedom

    ★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

  • Wallander 32 - The Sad Bird

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Wallander 31 - The Arsonist

  • Munchausen

  • Finding Vivian Maier

    ★★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • Prisoners

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★★½

  • I Spit on Your Grave 2

    ★½

  • Wallander 30 - The Loss

  • Percy Jackson: Sea of Monsters

    ★½

  • C'est la Vie

  • Wallander 29 - The Betrayal

  • Sharknado

  • Wallander 28 - Missing

  • Man of Steel

  • Pussy Riot: A Punk Prayer

  • Only God Forgives

    ★★★

  • The Bling Ring

    ★★½

  • The Conjuring

    ★★★★½

  • The Call

    ★★★

  • Short Term 12

    ★★★★½

  • Side Effects

    ★★★½

  • Idem Paris

  • Wallander 27 - The Troubled Man

  • Memory Film

  • So Undercover

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    ★★

  • Flight

  • Cloud Atlas

  • Taken 2

    ★★

  • End of Watch

    ★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★½

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★★½

  • Spring Breakers

    ★★½

  • Frances Ha

    ★★★★

  • Excision

    ★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★½

  • Ted

    ★★

  • American Mary

    ★★

  • Snow White and the Huntsman

    ★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • The Lucky One

  • Mirror Mirror

    ★★

  • The Hunger Games

    ★★★½

  • Starlet

    ★★★

  • Project X

    ★★½

  • This Ain't California

  • LOL

    ★½

  • Swimmer

    ★★★★★

  • Room 237

    ★★½

  • Sand Sharks

    ½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★