RSS feed for melissa
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Tin Toy

Tin Toy

1988
×
Read the review Edit this entry  
06
One Man Band

One Man Band

2005
×
Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Slimtime

Slimtime

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Last Shot

Last Shot

×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sandy Wexler

Sandy Wexler

2017
×
Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
1500 Words

1500 Words

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Locker Room

Locker Room

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Miss You

I Miss You

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Love on the Balcony

Love on the Balcony

2017
×
Read prior review Edit this entry  
24
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
23
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fun Mom Dinner

Fun Mom Dinner

2017
×
Edit this entry  
21
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love Recipe

Love Recipe

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
Read the review Edit this entry  
17
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The F**k-It List

The F**k-It List

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Desperados

Desperados

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Helvetica

Helvetica

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dinner Party

The Dinner Party

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry