RSS feed for melissa
  • The Red Violin

  • The Parent Trap

  • Mulan

  • Godzilla

  • The Wedding Singer

  • Cinderella

  • Titanic

  • Hercules

  • The Lost World: Jurassic Park

  • Rubicon

  • Cats Don't Dance

  • Scream

    ★★★★½

  • Matilda

  • Independence Day

    ★★★★★

  • The Hunchback of Notre Dame

  • James and the Giant Peach

  • Trainspotting

  • Toy Story

  • Get Shorty

  • Clueless

  • Pocahontas

  • Die Hard: With a Vengeance

  • Bad Boys

  • The Shawshank Redemption

  • Forrest Gump

  • The Lion King

  • Thumbelina

  • The Nightmare Before Christmas

  • Jurassic Park

  • Aladdin

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★½

  • Sister Act

  • Basic Instinct

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Edward Scissorhands

  • Die Hard 2

  • The Little Mermaid

  • Oliver & Company

  • Heathers

  • Tin Toy

  • Die Hard

  • My Neighbor Totoro

  • Roxanne

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Top Gun

  • Back to the Future

    ★★½

  • The Breakfast Club

  • The Terminator

    ★★★★

  • The Karate Kid

    ★★★½

  • Ghostbusters

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

  • Mickey's Christmas Carol

  • Return of the Jedi

  • Blade Runner

  • Annie

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Rock: It's Your Decision

  • Raiders of the Lost Ark

  • The Empire Strikes Back

  • Canada Vignettes: The Egg

  • Grease

    ★★★½

  • Star Wars

  • Rocky

    ★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Jaws

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • Robin Hood

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • The Aristocats

  • The Jungle Book