RSS feed for melissa
  • Tin Toy

    Tin Toy

    respect for trying to animate but hey Pixar? what the FUCK is this.

    mommy come pick me up, i'm scared

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    I spent two hours thinking about how I was going to say, "how many of the Mean Girls has Ryan Gosling nOT kissed" but well, I'm blind and it's Emma Stone, not Lindsay Lohan.

    I'm blown away though. This is. . . I'm speechless. It's perfection. Absolute perfection.

  • Slimtime

    Slimtime

    ★★★★★

    This was probably the first short film I've ever watched. It's so. . . blunt yet futuristic. It's something different man, and I love it.

  • Last Shot

    Last Shot

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i would be horrified if i lost my camera and it appeared next to me while a giant photo of me got plastered onto a wall.

  • Frozen

    Frozen

    ★★★½

    I vividly remember my choir teacher putting this on in elementary and everyone sighing about how this movie sucked and how they hated it. But as soon as the iconic "Let it Go" came on, everyone overcame their dislike for the movie, bonded over such hate, and sang to those timeless lyrics as one. It's simply beautiful how this movie's made a mark.

  • Zodiac

    Zodiac

    ★★★★½

    anyone that says "happy christmass" obviously should not be trusted

  • V for Vendetta

    V for Vendetta

    ★★★★½

    this is an eternal idea of a movie.

  • Reservoir Dogs

    Reservoir Dogs

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    you've heard of win-win situations, now get ready for this shit.

  • Artemis Fowl

    Artemis Fowl

    i'm getting really strong Sharkboy and Lavagirl x Harry Potter crossover vibes.

  • 10 Things I Hate About You

    10 Things I Hate About You

    ★★★★½

    false perception of love created by and for consumer-driven lives? sure.

    do Heath Ledger and Joseph Gordon-Levitt exempt that? yes, absolutely.

  • Resident Evil

    Resident Evil

    ★★½

    what's the point of the red dress-

  • The Notebook

    The Notebook

    ★★★

    how did i go my whole life without knowing that this was a slobbery romance film between Rachel McAdams and Ryan Gosling.