Sort by

Melissa has logged 315 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Fan

The Fan

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Christmas House 2: Deck Those Halls

The Christmas House 2: Deck Those Halls

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Time for Them to Come Home for Christmas

Time for Them to Come Home for Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Landscapers

Landscapers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Christmas on 5th Avenue

Christmas on 5th Avenue

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dancing Through the Snow

Dancing Through the Snow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Journey Back to Christmas

Journey Back to Christmas

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
'Tis the Season to be Merry

'Tis the Season to be Merry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Second Chance Christmas

Second Chance Christmas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shrink Next Door

The Shrink Next Door

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hating Game

The Hating Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Royal Queens Christmas

A Royal Queens Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Cook-Off!

Cook-Off!

2007
×
Read the review Edit this entry  
11
A Clüsterfünke Christmas

A Clüsterfünke Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Dickens of a Holiday!

A Dickens of a Holiday!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Great Christmas Switch

The Great Christmas Switch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hitch

Hitch

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nine Lives of Christmas

The Nine Lives of Christmas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Do, I Do, I Do

I Do, I Do, I Do

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Very Merry Bridesmaid

A Very Merry Bridesmaid

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
Read the review Edit this entry  
30
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Two If by Sea

Two If by Sea

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Christmas at Castle Hart

Christmas at Castle Hart

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Michael Che: Shame the Devil

Michael Che: Shame the Devil

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love On Repeat

Love On Repeat

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Malfunction: The Dressing Down of Janet Jackson

Malfunction: The Dressing Down of Janet Jackson

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Family Thanksgiving

A Family Thanksgiving

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Addicted to Love

Addicted to Love

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry