Sort by

Melissa has logged 75 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
Read the review Edit this entry  
15
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Killer in the Guest House

Killer in the Guest House

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Taylor Tomlinson: Look at You

Taylor Tomlinson: Look at You

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lost in Yonkers

Lost in Yonkers

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boomerang

Boomerang

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
David Spade: Nothing Personal

David Spade: Nothing Personal

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Whispers in the Dark

Whispers in the Dark

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Sketch Artist

Sketch Artist

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kicking & Screaming

Kicking & Screaming

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Client

The Client

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Falling in Love with the Girl Next Door

Falling in Love with the Girl Next Door

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Timeless Love

Timeless Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Windfall

Windfall

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Half Baked

Half Baked

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
Read the review Edit this entry  
08
Stranger with My Face

Stranger with My Face

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Network

Network

1976
×
Read the review Edit this entry  
07
Spinster

Spinster

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Click

Click

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kiss the Cook

Kiss the Cook

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wedding Veil Legacy

The Wedding Veil Legacy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harlem Nights

Harlem Nights

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mad Money

Mad Money

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Get Him to the Greek

Get Him to the Greek

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Best Man

The Best Man

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wedding Veil Unveiled

The Wedding Veil Unveiled

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wedding Veil

The Wedding Veil

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Clear History

Clear History

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry