Highest rated films

  • Semi-Pro

    ★★★★★

  • Quantum of Solace

    ★★★★½

  • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

    ★★★½

  • Drillbit Taylor

    ★★★½

  • Synecdoche, New York

    ★★★

  • Burn After Reading

    ★★★

  • Doubt

    ★★★

  • Rachel Getting Married

    ★★★

  • The Fugitive

    ★★★★★

  • Uncle Buck

    ★★★★★

  • Tommy Boy

    ★★★★★

  • See No Evil, Hear No Evil

    ★★★★★

  • I Spy

    ★★★★★

  • Inside Man

    ★★★★½

  • The Hudsucker Proxy

    ★★★★½

  • Boomerang

    ★★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Freaky Friday

    ★★★★

  • Brick

    ★★★★

  • The Sisterhood of the Traveling Pants

    ★★★★

  • Charlie Bartlett

    ★★★★

  • Just Married

    ★★★★

  • View from the Top

    ★★★★

  • Love and Other Disasters

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 70 Films watched
  • 5.8 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

40 Days and 40 Nights

Jan 1

Last Film

Rachel Getting Married

Dec 28

Genres, countries & languages

Comedy
57 films
Romance
28 films
Drama
26 films
Action
12 films
Thriller
10 films
Crime
10 films
Adventure
5 films
Family
5 films
Fantasy
4 films
Music
3 films
USA
68 films
UK
10 films
Germany
6 films
France
3 films
English
70 films
French
8 films
Spanish
6 films
Italian
5 films
Russian
4 films
German
4 films
Portuguese
3 films
Thai
1 film
Albanian
1 film
Turkish
1 film

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Love Guru
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

She's Out of Control
Average weighted rating:

2.4

Films Melissa watched in 2008

  • Rachel Getting Married
  • Doubt
  • The Women
  • Synecdoche, New York
  • Four Christmases
  • Made of Honor
  • Tommy Boy
  • Grandma's Boy
  • Quantum of Solace
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • The Rocker
  • Meet Dave
  • Screwed
  • Splash
  • Ghost Town
  • Meet the Fockers
  • Undercover Brother
  • Uncle Buck
  • The Love Guru
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Charlie Bartlett
  • The Fugitive
  • Brick
  • The Hudsucker Proxy
  • The Object of My Affection
  • Inside Man
  • Burn After Reading
  • New York Minute
  • National Security
  • Con Air
  • 10 Things I Hate About You
  • Blue Streak
  • Serendipity
  • High Fidelity
  • Bowfinger
  • The Man Who Wasn't There
  • Raising Helen
  • Pushing Tin
  • She's Out of Control
  • Drillbit Taylor
  • Just Married
  • Saving Silverman
  • View from the Top
  • The Secret of My Success
  • Monster-in-Law
  • Die Hard
  • Get Smart
  • You Don't Mess with the Zohan
  • The Promotion
  • One Fine Day
  • 27 Dresses
  • Love and Other Disasters
  • The Sisterhood of the Traveling Pants
  • Strange Wilderness
  • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
  • Street Kings
  • Be Kind Rewind
  • Chances Are
  • The Firm
  • Nine Months
  • Semi-Pro
  • Fool's Gold
  • Freaky Friday
  • I Spy
  • First Daughter
  • Boomerang
  • The Heartbreak Kid
  • GoodFellas
  • See No Evil, Hear No Evil
  • 40 Days and 40 Nights

World map

Highly rated films Melissa is yet to see

  • The Dark Knight
  • Company
  • Love Exposure
  • Still Walking
  • WALL·E
  • It's Not Me, I Swear!
  • Tokyo Sonata
  • Let the Right One In

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more