Highest rated films

  • The Great Gatsby

    ★★★★★

  • This Is the End

    ★★★★

  • Anchorman 2: The Legend Continues

    ★★★½

  • The Internship

    ★★★½

  • The Best Man Holiday

    ★★★½

  • Now You See Me

    ★★★

  • Admission

    ★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Superbad

    ★★★★★

  • Happy Gilmore

    ★★★★★

  • Billy Madison

    ★★★★★

  • I Love You, Man

    ★★★★

  • The Other Guys

    ★★★½

  • Passion

    ★★★½

  • Parental Guidance

    ★★★½

  • Frances Ha

    ★★★

  • Ted

    ★★★

  • Celeste & Jesse Forever

    ★★★

  • Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

    ★★★

  • Arbitrage

    ★★★

  • Keeping the Faith

    ★★★

  • Guess Who

    ★★★

  • Just Wright

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 42 Films watched
  • 3.5 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Billy Madison

Jan 1

Last Film

My Cousin Vinny

Dec 28

Genres, countries & languages

Comedy
33 films
Drama
15 films
Romance
11 films
Crime
9 films
Action
5 films
Thriller
5 films
Family
3 films
Adventure
2 films
Sci Fi
1 film
Fantasy
1 film
USA
40 films
UK
3 films
France
2 films
Spain
1 film
Germany
1 film
Brazil
1 film
Australia
1 film
English
42 films
French
5 films
Spanish
2 films
German
2 films
Japanese
1 film
Polish
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Good Will Hunting
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Temptation: Confessions of a Marriage Counselor
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Good Will Hunting
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Peeples
Average weighted rating:

2.5

Films Melissa watched in 2013

  • My Cousin Vinny
  • Daddy Day Care
  • Keeping the Faith
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • The Best Man Holiday
  • Frances Ha
  • Trading Places
  • Temptation: Confessions of a Marriage Counselor
  • Gambit
  • Peeples
  • The English Teacher
  • Admission
  • Now You See Me
  • We're the Millers
  • Passion
  • Don't Tell Mom the Babysitter's Dead
  • Forgetting Sarah Marshall
  • The Internship
  • This Is the End
  • Side Effects
  • Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous
  • The Great Gatsby
  • The Vow
  • Burn After Reading
  • Parental Guidance
  • The First Wives Club
  • Back to the Future Part II
  • Maid in Manhattan
  • Skyfall
  • Just Wright
  • Guess Who
  • Arbitrage
  • Small Time Crooks
  • Superbad
  • The Other Guys
  • Ted
  • Mad Money
  • Happy Gilmore
  • Good Will Hunting
  • I Love You, Man
  • Celeste & Jesse Forever
  • Billy Madison

World map

Highly rated films Melissa is yet to see

  • Barber's Tales
  • Prisoners
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Hope
  • Short Term 12
  • Before Midnight
  • 12 Years a Slave
  • Doctor Who: The Day of the Doctor

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more