Highest rated films

  • Interstellar

    ★★★★½

  • 22 Jump Street

    ★★★★½

  • Million Dollar Arm

    ★★★★

  • The Single Moms Club

    ★★★★

  • The Other Woman

    ★★★½

  • This Is Where I Leave You

    ★★★½

  • Sex Tape

    ★★★½

  • The Judge

    ★★★

  • Quantum of Solace

    ★★★★★

  • A Few Good Men

    ★★★★★

  • Kicking & Screaming

    ★★★★★

  • Forgetting Sarah Marshall

    ★★★★½

  • Gravity

    ★★★★

  • 21 Jump Street

    ★★★★

  • Bridesmaids

    ★★★★

  • Delivery Man

    ★★★★

  • Think Like a Man

    ★★★★

  • I Think I Love My Wife

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★½

  • A.C.O.D.

    ★★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★

  • Enough Said

    ★★★

  • The Fan

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 50 Films watched
  • 4.2 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Enough Said

Jan 1

Last Film

Star Trek Into Darkness

Dec 25

Genres, countries & languages

Comedy
38 films
Drama
24 films
Romance
18 films
Crime
7 films
Adventure
6 films
Thriller
6 films
Action
5 films
Sci Fi
4 films
Fantasy
4 films
Family
4 films
USA
50 films
UK
6 films
India
2 films
France
1 film
Germany
1 film
English
50 films
French
6 films
German
3 films
Spanish
3 films
Italian
2 films
Hindi
1 film
Arabic
1 film
Icelandic
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Sex Tape
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Single Moms Club
Average weighted rating:

2.4

Films Melissa watched in 2014

  • Star Trek Into Darkness
  • Top Five
  • Dumb and Dumber To
  • Eyes Wide Shut
  • Obvious Child
  • This Is Where I Leave You
  • Interstellar
  • The Judge
  • Just My Luck
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Kicking & Screaming
  • Bridesmaids
  • Let's Be Cops
  • The Roommate
  • Sex Tape
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Life of Crime
  • Sleeping with the Enemy
  • The Women
  • Daddy's Little Girls
  • I Think I Love My Wife
  • Think Like a Man
  • Magic in the Moonlight
  • The Sisterhood of the Traveling Pants 2
  • Ghost Town
  • Why Did I Get Married?
  • A Few Good Men
  • 21 Jump Street
  • Think Like a Man Too
  • 22 Jump Street
  • Sex and the City 2
  • The Single Moms Club
  • What Women Want
  • About Last Night
  • Million Dollar Arm
  • Neighbors
  • The Other Woman
  • The Grand Budapest Hotel
  • Ghosts of Girlfriends Past
  • Gravity
  • A.C.O.D.
  • Delivery Man
  • American Hustle
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • The Wolf of Wall Street
  • The Fan
  • Quantum of Solace
  • Baggage Claim
  • Sweet Home Alabama
  • Enough Said

World map

Highly rated films Melissa is yet to see

  • Whiplash
  • Mommy
  • Winter Sleep
  • Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow
  • Güeros
  • What We Do in the Shadows
  • Black Mirror: White Christmas
  • Song of the Sea

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more