Highest rated films

  • Old

    ★★★★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★★

  • Mare of Easttown

    ★★★★★

  • Friends: The Reunion

    ★★★★★

  • Framing Britney Spears

    ★★★★★

  • Single All the Way

    ★★★★★

  • Adele One Night Only

    ★★★★★

  • Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Spider-Man 3

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • 13 Going on 30

    ★★★★★

  • Speed

    ★★★★★

  • Dumb and Dumber

    ★★★★★

  • The Other Guys

    ★★★★★

  • Miss Congeniality

    ★★★★★

  • The Fugitive

    ★★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★★

  • Bad Boys

    ★★★★★

  • Ghostbusters II

    ★★★★★

  • Charade

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 315 Films watched
  • 26.2 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

Black Bear

Jan 1

Most Watched

Dumb and Dumber

twice

Friends: The Reunion

twice

Last Film

The Fan

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
158 films
Romance
129 films
Drama
118 films
TV Movie
76 films
Thriller
75 films
Crime
44 films
Mystery
43 films
Action
37 films
Sci Fi
22 films
Fantasy
20 films
USA
280 films
Canada
45 films
UK
19 films
France
8 films
Italy
4 films
Ireland
3 films
Germany
3 films
Australia
3 films
China
2 films
Japan
1 film
English
315 films
French
23 films
Spanish
16 films
German
12 films
Italian
9 films
Russian
6 films
Korean
2 films
Latin
2 films
Swedish
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 149 Added 1781

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Melissa’s most liked review

Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

★★★★

With that title and that poster, I really didn't think that this movie would be my type of thing, but it definitely was.

I know that I saw this movie when it first came out, but I was too young to understand it or remember it or appreciate it.

After…

More reviews

Melissa’s most liked list

127 Hours
3 Men and a Baby
3 Men and a Little Lady

New Girl

2011-2018

Here are the movies and pop culture referenced, and boy, is it a lot.

Pop Culture Encyclopedia/List of Shows here

More lists

Highs and lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

He's All That
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Dune
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

A Honeymoon to Remember

Films Melissa watched in 2021

  • The Fan
  • Single All the Way
  • The Christmas House 2: Deck Those Halls
  • Time for Them to Come Home for Christmas
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • Sea of Love
  • Ghostbusters II
  • Landscapers
  • Christmas on 5th Avenue
  • Dancing Through the Snow
  • Uncle Buck
  • Don't Look Up
  • Jingle All the Way
  • The Voyeurs
  • A Christmas Carol
  • Journey Back to Christmas
  • Miss Congeniality
  • 'Tis the Season to be Merry
  • Second Chance Christmas
  • The Shrink Next Door
  • Christmas in Connecticut
  • The Hating Game
  • A Royal Queens Christmas
  • Cook-Off!
  • A Clüsterfünke Christmas
  • A Dickens of a Holiday!
  • The Great Christmas Switch
  • Hitch
  • The Nine Lives of Christmas
  • The Holiday
  • Spider-Man 3
  • I Do, I Do, I Do
  • A Very Merry Bridesmaid
  • Pillow Talk
  • The Cable Guy
  • Bad Boys
  • Meet the Parents
  • The Last Duel
  • The Wizard of Oz
  • Four Christmases
  • Two If by Sea
  • Christmas at Castle Hart
  • Spencer
  • Michael Che: Shame the Devil
  • Love On Repeat
  • Malfunction: The Dressing Down of Janet Jackson
  • A Family Thanksgiving
  • The Other Guys
  • Addicted to Love
  • 50 First Dates
  • All That Heaven Allows
  • The Fugitive
  • Eye of the Beholder
  • Groundhog Day
  • Pride and Prejudice
  • Firestarter
  • Chaplin
  • Reindeer Games
  • The Christmas Parade
  • Matchstick Men
  • A Killer Among Us
  • Dumb and Dumber
  • Red Notice
  • He Loves Me
  • Adele One Night Only
  • Thank You for Smoking
  • Everything You Want
  • Because I Said So
  • A Merry Friggin' Christmas
  • Six Days Seven Nights
  • Fathers' Day
  • Phone Booth
  • You, Me and the Christmas Trees
  • Tremors
  • The French Dispatch
  • A Christmas to Remember
  • The Player
  • Holiday Date
  • The Dilemma
  • Twilight
  • Pride & Prejudice
  • Mixed Nuts
  • The 4th Floor
  • Dune
  • The Birds
  • Psycho
  • August: Osage County
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Terminator
  • The Mistletoe Promise
  • The Santa Stakeout
  • The American President
  • Boyfriends of Christmas Past
  • The 6th Day
  • Ellen DeGeneres: Here and Now
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Enchanted
  • Cliffhanger
  • Addams Family Values
  • Advice to Love By
  • No Time to Die
  • Ransom
  • The Addams Family
  • Being Julia
  • South Beach Love
  • One Hour Photo
  • Scenes from a Marriage
  • Eyes of Laura Mars
  • The 27-Hour Day
  • A Perfect Match
  • The Night House
  • Enough
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Strangers on a Train
  • Dave
  • Love Strikes Twice
  • The Wedding Singer
  • So I Married an Axe Murderer
  • The Call
  • The Craigslist Killer
  • Speed
  • Clickbait
  • Sex Tape
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • Intrusion
  • Nine Perfect Strangers
  • The Elephant Man
  • Like Father Like Son
  • Dragnet
  • Modern Persuasion
  • I Could Never Be Your Woman
  • Old
  • The Chair
  • The Neighbor in the Window
  • Vice Versa
  • Into the Night
  • A Honeymoon to Remember
  • It Could Happen to You
  • Point Break
  • Footloose
  • Jagged Edge
  • Peggy Sue Got Married
  • Blue Velvet
  • Hearts Beat Loud
  • Next
  • Sweet Pecan Summer
  • He's All That
  • Dial M for Murder
  • Time Warp: The Greatest Cult Films of All-Time - Vol. 3: Comedy and Camp
  • Eat, Drink and Be Married
  • A Little Daytime Drama
  • The Housewife and the Hustler
  • Reminiscence
  • Get on Up
  • Velvet Goldmine
  • Glitter
  • The Change-Up
  • What's Love Got to Do with It
  • Dreamgirls
  • Bell, Book and Candle
  • Roman Holiday
  • Love, For Real
  • Resort to Love
  • His Girl Friday
  • Dressed to Kill
  • Cake
  • Money Talks
  • A Quiet Place Part II
  • Sense, Sensibility & Snowmen
  • Glass
  • The Thirteenth Floor
  • Father of the Bride Part II
  • The Edge
  • Signs
  • A Nashville Christmas Carol
  • The Wish List
  • Turbulence
  • Love on the Air
  • No Sudden Move
  • Cooking Up Love
  • Love on the Road
  • Her Pen Pal
  • Chaos Walking
  • Good on Paper
  • WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn
  • Dave Chappelle: Redemption Song
  • Love, Again
  • Jim Gaffigan: Noble Ape
  • Love on the Rise
  • Jim Gaffigan: Cinco
  • Bad Company
  • Lucky 7
  • Splendor in the Grass
  • Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal
  • Hint of Love
  • The Convenient Groom
  • Source Code
  • Stranded in Paradise
  • Top Gun
  • The Commuter
  • Midnight Run
  • Mare of Easttown
  • Stay
  • Friends: The Reunion

See all 315

World map

Highly rated films Melissa is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons
  • The Worst Person in the World
  • Drive My Car
  • Marcel the Shell with Shoes On

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more