mel has logged 137 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Mask

The Mask

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Remember Me

Remember Me

2010
×
Read the review Edit this entry  
10
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Falsettos

Falsettos

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
How They Get There

How They Get There

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry