Sort by

melissa has logged 68 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Told Sunset About You

I Told Sunset About You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Old

Old

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Better Days

Better Days

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Your Name.

Your Name.

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Monday

Monday

2020
×
★★
Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Invisible Witness

The Invisible Witness

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Endings, Beginnings

Endings, Beginnings

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
Read the review Edit this entry  
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
Edit this entry  
31
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Edit this entry  
19
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry