Sort by

Melissa has logged 258 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Twenty Something

Twenty Something

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
star-crossed: the film

star-crossed: the film

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Elephant

Elephant

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
Cinderella

Cinderella

2021
×
Edit this entry  
06
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
B'Day Anthology Video Album

B'Day Anthology Video Album

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dug Days

Dug Days

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
Up

Up

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
PAW Patrol: The Movie

PAW Patrol: The Movie

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Loud House Movie

The Loud House Movie

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★½
Edit this entry  
19
Lenny

Lenny

1974
×
★★★½
Edit this entry  
14
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hideaki Anno: The Final Challenge of Evangelion

Hideaki Anno: The Final Challenge of Evangelion

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Old

Old

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★
Edit this entry  
10
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★
Edit this entry  
10
Undone

Undone

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jay-Z MTV Unplugged

Jay-Z MTV Unplugged

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
Val

Val

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Vivo

Vivo

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Edit this entry  
05
Cobra Verde

Cobra Verde

1987
×
★★★★
Edit this entry  
05
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★
Edit this entry  
05
Songs to Sing in the Dark

Songs to Sing in the Dark

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dinosaur Barbarian

Dinosaur Barbarian

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
No. 2 to Kettering

No. 2 to Kettering

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Going Home

Going Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Crosswalk

Crosswalk

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Lola

Lola

1961
×
★★★
Edit this entry  
02
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Piano

The Piano

1993
×
★★½
Edit this entry  
01
UHF

UHF

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★
Edit this entry