Sort by

Melissa has logged 53 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The Animated Adventures of Jack Decker

The Animated Adventures of Jack Decker

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The New ‘On Cinema’ Oscar Special

The New ‘On Cinema’ Oscar Special

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The 5th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 5th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Our Cinema Ninth Annual Oscar Special

Our Cinema Ninth Annual Oscar Special

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
8th Annual On Cinema Oscar Special

8th Annual On Cinema Oscar Special

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Our Cinema Oscar Special LIVE

Our Cinema Oscar Special LIVE

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
The 4th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 4th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
The 3rd Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 3rd Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The 2nd Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 2nd Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
The 1st Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 1st Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Affairs of Cappy Ricks

Affairs of Cappy Ricks

1937
×
Read the review Edit this entry  
25
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fetch

Fetch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Elephant in the Room

Elephant in the Room

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Zenith

Zenith

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Drop

Drop

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Flower in the Mirror

Flower in the Mirror

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Downtown

Downtown

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hair-Jitsu

Hair-Jitsu

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
The Race

The Race

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Lightning in a Bottle

Lightning in a Bottle

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Cycles

Cycles

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Just a Thought

Just a Thought

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lucky Toupée

Lucky Toupée

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Exchange Student

Exchange Student

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Puddles

Puddles

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Onward: Magic Gems

Onward: Magic Gems

2020
×
★½
Edit this entry  
21
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Time

Time

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Arlo the Alligator Boy

Arlo the Alligator Boy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
French Water

French Water

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Ham: Caught in a Ham

Spider-Ham: Caught in a Ham

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Factory Mask

Factory Mask

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Coyote

Coyote

2002
×
★★★
Edit this entry  
15
Ratchet and Clank - Life of Pie

Ratchet and Clank - Life of Pie

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ratchet & Clank

Ratchet & Clank

2016
×
★★
Edit this entry  
14
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bronson

Bronson

2008
×
★★★
Edit this entry  
11
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Edit this entry  
10
Monster Pets: A Hotel Transylvania Short

Monster Pets: A Hotel Transylvania Short

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Story of the Faithful Wookiee

The Story of the Faithful Wookiee

1978
×
★★★½
Edit this entry