jj has logged 120 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★½
Edit this entry  
31
Forces of Nature

Forces of Nature

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Speed 2: Cruise Control

Speed 2: Cruise Control

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Salmon Fishing in the Yemen

Salmon Fishing in the Yemen

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Brain on Fire

Brain on Fire

2016
×
★★
Edit this entry  
13
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Bandits

Bandits

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hope Floats

Hope Floats

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry